Cudowna woda z cytryną

Po dłuższej przerwie wznawiam blog „Rozprawa Dietetyczna”, w nieco innej formie niż wcześniej, mam nadzieję – bardziej przejrzystej. Dziękuję wszystkim osobom, które dzieliły się ze mną swoimi odczuciami, a także wiedzą i radami. Żeby poprawić czytelność wpisów, zdecydowałem się na używanie cytatów z prezentowanych przeze mnie artykułów, które będą kryły się pod linkami dodanymi do tytułów moich akapitów. Każdy z postów, postaram się także poprzeć bibliografią.

Po przerwie, padło na czasopismo „Chwila dla Ciebie” i artykuł „Cudowna woda z cytryną”, w którym próżno szukać autora. Skoro nikt się pod nim nie podpisuje, to coś musi być nie tak. Artykuł podąża za mitem, że cytryna jest najlepszym i najwspanialszym źródłem witaminy C.

LID i AKAPIT NR 1 OPISYWANEGO ARTYKUŁU (ZOBACZ)
Naprawdę ciężko mi powiedzieć na jakich ekspertów powołuje się w lidzie autor artykułu, ale należy pamiętać, że normy na spożycie wody… a w zasadzie spożycie płynów, są zróżnicowane. W przypadku kobiet powyżej 19 lat będzie to 2000 ml/dzień (8 szklanek stosując przelicznik autora artykułu), a w przypadku mężczyzn powyżej 19 lat – 2500 ml/dzień (10 szklanek). Ja osobiście jestem przeciwny przeliczaniu tej normy na szklanki, bo nie chodzi tu o samą wodę, a o płyny, które  możemy spożyć chociażby jedząc zupę albo soczyste owoce czy pijąc mleko bądź herbatę. Może zbytnio się czepiam, ale uważam, że warto to doprecyzować.  Natomiast zgadzam się, że dla smaku warto dodać do szklanki wody plaster cytryny czy wycisnąć tam kilka jej kropel.

Zgodzę się, że woda z miodem i cytryną poprawi pracę układu trawiennego. Taka mikstura z pewnością pozwoli na pozbycie się zaparć, ale nie będzie to zasługa dodatku cytryny, a połączenie wody i miodu. Cytryna pełni tutaj tylko aspekt smakowy. Samo zwiększenie spożycia wody także pomaga w tym schorzeniu. Sprzeciwiam się natomiast pisaniu tak stanowczo, że to toksyny odpowiadając za wzdęcia, nudności i gazy. Przyczyny tych schorzeń mogą być najróżniejsze od przejedzenia poprzez zbyt małą bądź zbyt dużą zawartość błonnika aż po choroby mniej i bardziej poważne. Ale tak – spożycie wody ułatwia usuwanie toksyn, poprzez poprawę perystaltyki jelit, a także zwiększenie produkcji moczu.

AKAPIT NR 2 OPISYWANEGO ARTYKUŁU (ZOBACZ)
Drogi autorze, przecież witamina C i kwas askorbinowy to dokładnie to samo! (!!!!). Zgadza się, witamina C wspomaga zwalczanie infekcji, a także działa przeciwzapalnie, ale czy w wodzie z cytryną tej witaminy naprawdę będzie tak dużo? Jedna duża cytryna (80 g) zawiera 40 mg witaminy C. Norma dla kobiet powyżej 19 lat to 75 mg, a dla mężczyzn powyżej 19 lat – 90 mg. Czy do szklanki wody, wyciśniemy całą cytrynę? Myślę, że nie. Nawet gdyby tak, to ile gramów zostanie nam w ręku? 1 łyżka stołowa wyciśniętego soku z cytryny to 6 g.  Dla porównania 80 g czerwonej papryki, którą zjemy w całości, zawiera 115,2 mg witaminy C.

AKAPIT NR 3 OPISYWANEGO ARTYKUŁU (ZOBACZ)
Cytryna zawiera witaminy oraz składniki mineralne… Ale nie są to znaczące ilości, zwłaszcza jeśli mówimy o wyciśniętym soku. Dzięki swoim składnikom może także działać przeciwzapalnie. Ale czy pozwala zachować energię przez cały dzień? Do tego potrzebne są kilokalorie, a 1 duża cytryna (80 g) to 29 kcal. Żeby pokryć moje całodzienne zapotrzebowanie musiałbym zjeść… prawie 91 cytryn jednego dnia.

AKAPIT NR 4 OPISYWANEGO ARTYKUŁU (ZOBACZ)
O, tutaj autor już dowiedział się, że witamina C i kwas askorbinowy są tym samym. Tak, witamina C wpływa na przyspieszenie gojenia ran i tak, może zmniejszać stany zapalne. Bierze udział w tylu procesach w organizmie, że tak, wpłynie pośrednio na poprawę stanu kości i chrząstek, gdyż bierze udział we wchłanianiu wapnia i syntezie kolagenu. Ale skoro w tym akapicie autor rozpisał się o właściwościach witaminy C, to warto by wspomnieć o tym, że poprawia wchłanianie żelaza – co jest bardzo ważne w profilaktyce niedokrwistości. Niestety, tego zabrakło.

AKAPIT NR 5 OPISYWANEGO ARTYKUŁU (ZOBACZ)
Tak, witamina C chroni zęby, jednym z głównych skutków niedoboru tej witaminy jest szkorbut. Co do reszty treści tego akapitu, szerzej mogą wypowiedzieć się dentyści, ale nie sądzę żeby woda z sokiem z cytryny czy nawet sam sok z cytryny usuwał płytkę nazębną. Kogoś poniosła fantazja.

AKAPIT NR 6 OPISYWANEGO ARTYKUŁU (ZOBACZ)
Ostatni akapit, wyróżniony. Podsumowanie. Tak, cytryna zawiera te składniki, a także wiele innych, nawet nienasycone kwasy tłuszczowe – ale w bardzo małych ilościach. Nigdy nie słyszałem aby cytryna była bogatym źródłem rutyny, która faktycznie uszczelnia ściany naczyń krwionośnych, a można ją znaleźć przede wszystkim m.in. w aronii czarnej. Cytryna nie zawiera także dużej ilości terpenów (tak, mogą pobudzać wydzielanie śliny). Co do pektyn… Jest to grupa związków, które wchodzą w skład pojęcia „błonnik pokarmowy” i faktycznie w cytrynie trochę tego błonnika jest, bo 1,5 g w 1 dużej cytrynie (80 g). Co ważne – w cytrynie, a nie w soku z cytryny. Po wyciśnięciu z niej soku, nie zawiera on nawet dziesiątej części grama błonnika pokarmowego.

Artykuł oceniam na 1/10.

Bibliografia:

  1. Bednarczuk A., Rydzewska G.: Nawykowe zaparcie – czy można leczyć jednocześnie skutecznie i bezpiecznie? Przewodnik Lekarza 2005; 10: 41-45.
  2. Eder P., Stawczyk-Eder K., Łykowska-Szuber L., Krela-Kaźmierczak I., Linke K.: Wzdęcie – ważny i powszechny problem kliniczny w codziennej praktyce lekarskiej. Przegląd Gastroenterologiczny 2012; 4 (7): 197-202.
  3. Gawęcki J. i wsp.: Żywienie człowieka. Podstawy nauki o żywieniu. Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010.
  4. Jackowska A., Łukaszyk A.: Wzdęcia – mity i fakty. Przegląd Gastroenterologiczny 2008; 3 (5): 243-246.
  5. Jarosz M. i wsp.: Normy żywienia dla populacji polskiej – nowelizacja. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2012.
  6. Jarosz M., Dzieniszewski J.: Gazy jelitowe. Porady dla lekarzy i dietetyków. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.
  7. Kunahowicz H. i wsp.: Tabele wartości odżywczej produktów spożywczych. Instytut Żywności i Żywienia, Warszawa 2001.
  8. Portal http://www.ilewazy.pl
  9. Sobaś K.: Wykład dla studentów dietetyki na temat leczenia biegunek, zaparć i wzdęć Olsztyn 2012.

 

Autor: mgr Sławomir Kula
Poradnia Dietetyczna Świat Odżywiania – Poznań
http://www.swiatodzywiania.pl

Jeden komentarz Dodaj własny

  1. Tomasz pisze:

    Trafne uwagi i rzetelne informację. Nie dziwię się, że autor oryginału się nie podpisał.

    Polubione przez 1 osoba

Dodaj komentarz